O nás a zámku

Majitelé Zámku Pakoměřice

SPONTE - nadační fond

V roce 2013 zakoupil zámek SPONTE – nadační fond a rodina Nováčkova, která vlastní již jeden historický objekt, který úspěšně zrekonstruovala a zpřístupnila veřejnosti. A to samé plánujeme i na tomto zámku.

SPONTE – nadační fond byl založen v roce 2005. Jeho původní záměr byl soustředit finanční prostředky pro výstavbu školy v některé zemi, kde působí tímto způsobem i „Člověk v tísni“. Dalším z projektů, které fond realizoval je spolupráce s Obecním úřadem v Bořanovicích-Pakoměřicích.

SPONTE pořádal několik let loutkový festival „Cesty Matěje Kopeckého“ v Potštejně na zámku a významným zrealizovaným projektem byla i „Šlechtická poselství“. V rámci jeho uskutečnění se konala i výstava na Pražském hradě a významné setkání českých šlechtických rodů. Nadační fond spolupracoval i s „Hnutím na vlastních nohou Stonožka“ a podporuje Institut pro kulturu a památky, o.p.s.

Proměny v čase

rekonstrukce zámku

Rekonstrukce areálu, do kterého patří bývalý pivovar, fara, kostel Narození Panny Marie a samozřejmě zámek, započaly v roce 2013. Vzhledem k tomu, že zámek dlouhodobě chátral a první přestavba byla necitelná, stál před rodinou Nováčkových nelehký úkol, a to uvést areál do původního stavu. 

V současné době rekonstrukce pokračuje, a proto je zámek otevřen pro veřejnost jen po předchozí domluvě. Do budoucna by měl areál sloužit pro setkávání různých skupin místních i nejbližšího okolí Středočeského kraje.

VYSVĚTLENÍ VÝZNAMU

ERB NOVÁČKOVÝCH

V erbovním štítu je průčelí zámku Potštejn a pod ním otevřená kniha symbolizující kulturní zaměření potštejnského zámku. Tři hvězdy nad knihou propojují Potštejn s Pakoměřicemi jako symbol vlastnictví, neboť majitelé zámku Potštejn jsou také majiteli zámku Pakoměřice.

Tři hvězdy jsou převzaty ze znaku obce Bořanovice-Pakoměřice a mají připomínat pakoměřický kostelík Narození Panny Marie, který je součástí areálu pakoměřického zámku.

Ruka u korouhve je převzata ze znaku Prahy a má připomínat, že majitelé přišli z Prahy. Houžev, kterou ruka drží, byla naopak převzata ze znaku obce Potštejn.

Původně tvrz

Dnes zámek

Barokní zámek byl postaven na místě tvrze doložené k roku 1440, o níž je poslední zmínka z roku 1623. V této době se předpokládá, že tvrz již byla rozbořená a na jejím místě vyrostl barokní pakoměřický zámek, který zažil svůj vzestup s rodem Nosticů.

Pořádání akcí

SVATBY, OSLAVY, PROHLÍDKY, ...

Poděkování

Chcete se přijet podívat?

kontakty

+420 602 305 382

info@zamek-pakomerice.cz

Jen připomínáme, že z důvodu probíhající rekonstrukce jsou veškeré akce možné pouze po předchozí domluvě. A to včetně prohlídek.

máte otázku? využijte náš

kontaktní formulář